Návrh témat BP, DP prací
Tenké vrstvy - témata prací pro BP, DP
Posouzení vlivu koncentrace mědi u vrstev Zr-Cu-Ni-Al na užitné vlastnosti povrchu a na změnu antibakteriální aktivity
Vedoucí: Ing. Totka Bakalova, Ph.D.
Abstrakt pro BP/DP práci:
Závěrečná práce je zaměřena na hodnocení fyzikálně-mechanických, tribologických a biologických vlastností modifikovaných povrchů a porovnání změn ve srovnání se základním materiálem. Dalším cílem v rámci výzkumu bude ověřit/vyvrátit předpoklad o efektu bakteriální inhibice vlivem zhoršené adheze bakterií na povrchu kovových skel bez aktivního prvku Cu. Téma navazuje na spolupráci s firmou SHM s.r.o., Šumperk.
Tvorba oxidických vrstev magnetronovým naprašovaním za účelem zvýšení otěruvzdornosti povrchu a s cílem ochrany před korozí
Vedoucí: Ing. Totka Bakalova, Ph.D.
Abstrakt pro BP/DP práci:
Závěrečná práce je zaměřena na přípravu oxidických vrstev magnetronovým naprašovaním a následné zhodnocení nově získaných užitných vlastností (např.: fyzikálně-mechanické, tribologické a biologické). Vrstvy budou naneseny na odlišných podkladových materiálech (kov, sklo) za účelem ověření parametrů povlakování s cílem dosažení lepších výsledků. Dalším cílem bude vytvořit povrchovou úpravu s antistatickými vlastnostmi, odpuzující například prachové částice.
Modifikace funkčního povlaku Ti-CuAg reaktivními plyny s cílem změny užitných vlastností a zvýšení antibakteriální aktivity povrchu
Vedoucí: Ing. Lucie Svobodová, Ph.D.
Abstrakt pro BP/DP práci:
Závěrečná práce je zaměřena na hodnocení fyzikálně-mechanických, tribologických a biologických vlastností modifikovaných povrchů (základní funkční povlak Ti-CuAg) a porovnání změn se základním materiálem (modifikace reaktivními plyny N2, O2, CH4, tedy tvorba různých stupňů TiNCuAg, TiOx-CuAg, TiC-CuAg).
Cíl výzkumu: zjistit vlivy reaktivních plynů na antibakteriální vlastnosti vrstev a definovat jejich omezení; příprava a charakterizace designových povrchů se zvýšenou antibakteriální aktivitou povrchu (s různou strukturou a reaktivním složením).
Bio-stimulační vrstvy deponované technologií magnetronového povlakování pro podporu adhese a růstu bakteriálních populací
Vedoucí: Ing. Lucie Svobodová, Ph.D.
Abstrakt pro BP/DP práci:
Závěrečná práce je zaměřena na návrh a tvorbu bio-stimulačních funkčních tenkých vrstev připravených pomocí magnetronového povlakování na speciálních substrátech, tzv. nosičích (konkrétní typy materiálů, které se v dané oblasti používají, např. polymery jako High-density polyethylene, polyuretan). Tenké vrstvy budou cíleně připravené se zaměřením na podporu primární adhese buněk (urychlení počátečního usedání bakterií k povrchu) a na podporu růstu bakterií v čase (udržitelnost bakteriálních populací a jejich kolonií na deponovaném substrátu, tj. na základním materiálu). Bude připraveno několik různých variant těchto tenkých vrstev, využitím odlišných parametrů technologie depozice (např. typ targetu, průtok plynu, průtok polymeru, čas depozice) a depozice bude provedena na konkrétní substráty (SiO2, HDPE, PU).
Cíl výzkumu: určení parametrů procesu tvorby tenkých vrstev, anebo výběr druhu povlaků (dle složení, drsnosti aj.), které budou pro danou aplikaci nejvhodnější.
Kompozitní materiály - témata prací pro BP, DP
Výroba a vlastnosti geopolymerních kompozitů s 3D vláknovou výztuží
Vedoucí: Ing. Totka Bakalova, Ph.D.
Abstrakt pro BP/DP práci:
V rámci závěreční práce bude vypracována odborné rešerše na téma: využití a aplikace 3D vláknových výztuží (tkaniny, pleteniny) pro technické aplikace s důrazem na využití ve stavebnictví (betony, geopolymerní směsi), posouzení životnosti v závislosti na výchozím typu vlákna (uhlík, čedič, sklo aj.). Bude probíhat návrh uspořádání laboratorního experimentu (příprava forem a výroba vzorků, testování mechanických vlastností, sledování degradace výztuže v závislosti na vnějších podmínkách). Provedení experimentu. Naměření fyzikálních parametrů (hodnocení mechanických vlastností – tlaková, ohybová zkoušky a hodnocení vnitřní struktury pomocí digitálního mikroskopu). Nakonec se provede zhodnocení dosažených výsledků a zpracování závěrů.
Přírodní recyklovatelný kompozitní materiál jako sorbent pro anorganické a organické polutanty
Vedoucí: Ing. Lucie Svobodová, Ph.D.
Abstrakt pro BP/DP práci:
Závěrečná práce je zaměřena na hodnocení fyzikálně-mechanických, chemických a biologických vlastností kompozitního materiálu (základní geopolymerní matrice s přidanými aditivy a/nebo výztuží) za účelem jeho aplikace jako sorbentu anorganického/organického materiálu. Budou hodnoceny změny vlastností modifikovaného kompozitu (modifikace přírodními/syntetickými aditivy – vlákna, částice, pěnidla) s cílem optimalizace složení sorbentu a optimalizace struktury sorbentu (porozity, aktivního měrného povrchu). Bude probíhat hodnocení délky životnosti sorbentu (kompozitu), ověření funkčnosti ve specifickém prostředí.
Aluminidy - témata prací pro BP, DP
Vedoucí: doc. Ing. Adam Hotař Ph.D.
Abstrakt pro BP/DP práci:
…
Nedestruktivní testování - témata prací pro BP, DP
Tlaková těsnost válců litých z Al slitiny do bezpečnostních brzdových systémů automotive
Vedoucí: doc. Ing. Břetislav Skrbek, CSc.
Abstrakt pro BP/DP práci:
Závěrečná práce se zaměřuje na efektivní náhradu dlouhodobé tlakové zkoušky.
Tělesa válců obsahují paralelní válcové nebo kuželové dutiny s požadovanou vzájemnou absolutní těsností. Těsnost se zkouší natlakováním jedné dutiny vzduchem přes přišroubovaný nástavec s tlakoměrem 13 – 15 atmosfér. Po dvou dnech nesmí tlak klesnout pod vymezenou hranici.
Aplikovaný vývoj – experimenty s diagnostikou vnitřních vad působících netěsnost metodami CT, UT, PT. Rozbor výsledků, metalografie. Návrh dalšího postupu, provozní kontroly těsnosti VG válcových těles. K dispozici bude (nyní v depositu) referenční soubor 15-ti těles VG o. k. a s odstupňovanou intenzitou netěsnosti.
Nedestruktivní diagnostika vad povrchu trámců (lopatek) z Al slitiny
Vedoucí: doc. Ing. Břetislav Skrbek, CSc.
Abstrakt pro BP/DP práci:
Závěrečná práce se zaměřuje na diagnostiku nadkritických povrchových vad, tloušťky Ni a typů hliníkových trámců 15x42x4 mm opatřených vrstvou 0,02 mm tvrdého Ni. K dispozici je soubor trámců neshodných, s mezními vadami a s vyhovujícími kusy; přístroje k aplikovanému vývoji metodami ET a MT, VT. Rozbor výsledků s ohledem na studii kontroly pro podmínky hromadné výroby (1000 ks/h), případně návrh dalšího vývoje.
Optimalizace matematického zpracování záznamů pevnostních zkoušek
Vedoucí: doc. Ing. Břetislav Skrbek, CSc.
Abstrakt pro BP/DP práci:
Závěrečná práce se zaměřuje na využití matematických a fyzikálních metod k stanovení skutečných mezních stavů ve výrobních podmínkách zejména pro materiály, které se neřídí Hookovým zákonem (litiny, kompozity, produkty aditivní výroby). Zkušebnictví mechanických vlastností je postaveno na definicích smluvních mezních stavů. Moderní konstrukční a simulační programy pro návrhy exponovaných dílů dopravních prostředků využívají do zadání archaická data z norem nebo smluvní hodnoty místo skutečných mezních stavů a vlastností materiálů. Hromadná výroba autodílů nezná obvykle skutečný výrobní rozptyl (statistické rozdělení) jejich sledovaných mechanických vlastností. Data z atestů či statistických kontrol míjí extrémy.
Cílem výzkumu bude stanovit metodiku a podmínky pro zkoušení skutečných mezních stavů s dostatečnou reprodukovatelností. K dispozici je pestrý soubor záznamů pevnostních zkoušek různými extenzometry a způsoby upínání. Rámcové postupy zpracování. Vyvodit závěry a doporučení k zvýšení informačního obsahu výsledků dosavadních způsobů měření. Možnost zadání projektů. Apelovat na doplnění (změny) příslušných EN.
Kryozpracování sedel ventilů plynových motorů
Vedoucí: doc. Ing. Břetislav Skrbek, CSc.
Abstrakt pro BP/DP práci:
Závěrečná práce se zaměřuje na optimalizaci montážní operace mražení sedel ventilů (před vkládáním do hlav válců) v tekutém N k zvýšení jejich užitných vlastností ve smyslu závěrů disertace Jakuba Mráze ne jen pro motory v TEDOM vyráběné, ale i pro v TEDOM repasované motory (SCANIA, MAN atd.). Rozšířit znalosti o extrémech užitných vlastností do souvislostí s rozložením pnutí a fázovými přeměnami (spolupráce s prof. Ganevem). Výsledky využít v osvědčené postupy pro TEDOM a.s. divizi Motory Jablonec n.N.
Spolupráce s průmyslovými partnery - témata prací pro BP, DP
ATG (ADVANCED TECHNOLOGY GROUP)
Kontakt: Marie Černá (Head of HR department)
ADVANCED TECHNOLOGY GROUP, spol.s r.o. (dále jen „ATG“) je technologicky vyspělá, středně velká (cca 100 pracovníků), ryze česká firma působící od roku 1992 v oboru průmyslové kvality – zejména NDT (nedestruktivního testování) a dalších takzvaných „speciálních“ procesů. ATG s hlavním sídlem v Praze má partnerství se společnostmi nacházejí v řadě ekonomicky významných oblastí a své produkty dodává do ČR i zahraničí – do zemí Evropské Unie, Blízkého Východu, Asie. Mezi hlavní činnosti společnosti patří vývoj a zakázková výroba zařízení a komplexních systémů zjišťující případné defekty na dílech zejm. v leteckém, automobilovém a ropném průmyslu (např. pro Rolls Royce, Airbus, BMW, Korea Airlines, Lufhansa, Fagor apod.). Dále poskytujeme kompletní služby z oblasti defektoskopie a to až nejvyšší úroveň Level 3, školení odborného personálu a také realizujeme průmyslové inspekce.
Díky komplexnosti portfolia nabízí společnost ATG svým zákazníkům kompletní řešení v daném oboru a řadí se tak mezi mezinárodně uznávané společnosti. Více informací o společnosti naleznete na www.atg.cz
Co můžeš dělat v ATG
- Navrhovat a vyrábět špičková zařízení pro hledání vad v materiálech nepokročilejšími technologiemi (strojní konstrukce, elektrokonstrukce, programování,…)
- Podílet se na výzkumo-vývojových projektech, které vycházejí z praxe (žádná témata do šuplíku!) – pestrá práce pro široký rozsah odborností (od strojní konstrukce a elektrokonstrukci po AI, vedení projektů,…)
- Dozorovat správný proces výroby komponent velkých technologických celků (tlakové nádoby, potrubní systémy, letecké motory, podvozky automobilů, …)
- Zajišťovat bezpečnost provozu technologických celků ověřováním jejich způsobilosti k provozu (určování zbytkové životnosti,…)
- Předávat zkušenosti dalším odborníkům v průmyslu i ve vědě (školení personálu)