Laboratoř je vybavena moderním zařízením pro přípravu metalografických výbrusů a zařízením pro vyhodnocování struktury.
Strojové vybavení pro přípravu metalografických výbrusů je od firem BUEHLER a ATM:
Pro sledování struktury je možné použít optickou nebo elektronovou mikroskopii.
EBSD je metoda pro komplexní popis parametrů krystalických materiálů – umožňuje rozlišit orientaci zrn, identifikovat typ krystalové mřížky a stanovit s vysokou přesností fáze ve struktuře vzorku. Jsou zde dostupné i další aplikace pro studium mikrotextury a lokální deformace.
Analýzu chemického složení materiálů lze provádět pomocí ručního rentgenfluorescenčního spektrometru DELTA. Přístroj provádí rychlou a přesnou identifikaci a prvkovou analýzu od hořčíku (Mg) po uran (U) a protože je přenosný, voděvzdorný a prachutěsný, umožňuje provádět analýzy i v náročných pracovních podmínkách.
Rentgenfluorescenční spektrometr DELTA.
Pro testování chování materiálu v závislosti na tepelném zpracování má katedra k dispozici komorové pece pro TZ 0 – 1200 °C, zařízení na Jominiho zkoušku prokalitelnosti a přístroj ivf SmartQuench pro získávání ochlazovacích charakteristik kalících médií.
Zařízení na mechanické zkoušky a tepelné zpracování.
Laboratoř se zabývá hodnocením užitných vlastností nano-kompozitních tenkých vrstev s ohledem na jejich aplikační potenciál a zlepšení kluzných vlastností různých tribologických systémů společně se zvýšením chemické a biologické stability systému.
Pro měření tribologických vlastností je k dispozici:
Přístroj umožňuje:
Tribologie se zabývá studiem tepelných, mechanických a chemických interakcí mezi navzájem působícím povrchem pevných látek a jejich okolím. Typický tribologický systém se skládá ze třech zúčastněných materiálů – dva pevné materiály v částečném mechanickém kontaktu a třetí, který může být kapalina nebo pevná látka (lubrikant). Při relativním pohybu mezi pevnými tělesy je nevyhnutelný výskyt procesů tření a opotřebení. U většiny systémů je žádoucí jak nízký součinitel tření, tak i minimální opotřebení. Zajištění spolehlivého chování tohoto systému vede ke snížení spotřeby energie a prodlužení jeho životnosti.
Tribometr pro suché a kapalné prostředí od firmy Anton Paar.
Kapková zkouška (Drop test) se provádí na přístroji Surface Energy Evaluation System (See System). Přisedlá kapka je zaznamenávána barevnou kamerou, která potřebuje pouze denní světlo. Zaznamenaný obraz je zobrazen v programu, který umožňuje vykreslení tvaru kapky a vypočítává tečnu k vykreslenému oblouku. Software umožňuje výpočet volné povrchové energie na základě nejpoužívanějších metod. (Wu, Kwok-Neumann, Li-Neumann, Owens-Wendt-Rable-Kaeble, Lifshitz-van der Waals/acid-base, atd.).
Přístroj Surface Energy Evaluation System (See System).
Laboratoř se zabývá vývojem nano-kompozitních tenkých vrstev s ohledem na jejich aplikační potenciál a definováním kompozitních vrstev s ohledem na aplikační využití např. zlepšení kluzných vlastností, či zvýšení chemické a biologické stability materiálů.
Magnetronové naprašovácí zařízení a tenké vrstvy od firmy KWS CZ.
Spočívá v navázání funkčních skupin na povrch řetězce polymeru v plazmovém výboji. Jedná se převážně o hydroxylové skupiny. Nepolární charakter povrchu materiálu se tímto mění na polární, tedy hydrofobní povrch se stává hydrofilním. Tato technologie nachází stále širší uplatnění v různých průmyslových, ale i medicínských aplikacích.
Plazmový výboj za atmosférického tlaku.
Laboratoř je vybavena metodickým a přístrojovým parkem základních defektoskopických a strukturoskopických metod nedestruktivního testování materiálů.
OmniScan MX firmy Olympus je výjimečný ultrazvukový defektoskop, který ve své kategorii těžko hledá konkurenta. K přístroji je možno připojit modul phased array nebo modul vířivých proudů – díky výměnnému modulu zařízení prakticky nezestárne a bude odpovídat stále nejnovějším technologiím. Možná kvantifikace porezity stěn odlitků a produktů PM.
Strukturoskopy REMAG, DOMENA, CASTA, TELIT na místní magnetické měření tvrdosti a struktury litin a ocelí a degradace austenitických ocelí bez porušení integrity povrchu broušením, porušením nátěru. Vhodné pro litinové odlitky a výrobky. Strukturní obraz velkých a složitých odlitků. Vhodné pro řešení vleklých provozních problémů s materiálovou jakostí, stavu zkřehnutí dlouhodobým, nebo nepřiměřeným provozem oceli např. ventilů spalovacích pístových motorů.
Výzkum je zaměřen na vývoj geopolymerů a geopolymerních kompozitů. Geopolymery jsou alkalicky aktivované aluminosilikáty, které mají oproti podobnému materiálu, Portlandskému cementu, mnoho výhod, jako větší pevnost v tlaku, požární odolnost, škálovatelnou hustotu, vysokou odolnost proti chemikáliím, nebo nízkou uhlíkovou stopu.Těchto materiálů lze využít ve stavebnictví pro zvýšení prevence, ochrany a bezpečnosti v případě požáru současně s omezením šíření ohně. Použitím účinné technologie povrchových úprav kovových a dřevěných konstrukcí a způsobem využití materiálů na bázi geopolymerů, lze zajistit prodloužení doby evakuace osob při požáru. Použítí geopolymerů je však mnohem širší, v současnosti například probíhá výzkum 3D tisku geopolymerních směsí, akustické ochrany, nebo výzkum ochrany vraků a podvodních staveb geopolymery. Geopolymery je možno modifikovat a povrchově upravovat a docílit tak například větší odolnosti vůči kapalinám či povětrnostním vlivům.